SZKOLENIA
Jachtowy sternik morski
Zatoka Gdańska, 13-20.06.2015

Cena: 1500 PLN

Cena brutto zawiera: miejsce na jachcie, szkolenie praktyczne i teoretyczne zgodne z programem PZŻ, ubezpieczenie jachtu, wyżywienie, opłaty portowe, paliwo, wynajem sali na szkolenie teoretyczne.
Cena nie zawiera:
 sprzątania jachtu po rejsie (załoga sprząta jacht samodzielnie); korzystania z płatnych natrysków w marinach, opłaty za egzamin i wydanie patentu.
Zaliczka:
 40% płatne przy podpisaniu umowy, pozostałe 60% na 4 tygodnie przed rozpoczęciem kursu.

sj patent

Opłata za egzamin wynosi 350 PLN (młodzież ucząca się, do 26 roku życia 175 PLN). Jest ona pobierana przez komisję egzaminacyjną w gotówce przed rozpoczęciem egzaminu.
Opłata za wystawienie patentu uiszcana jest po zdanym egzaminie na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego i wynosi 50 PLN (młodzież ucząca się do 26 roku zycia 25 PLN).

 

Wymagania wstępne

Warunki uczestnictwa w szkoleniu:
- ukończone 18 lat,
- patent żeglarza jachtowego lub wiedza i umiejętności na jego poziomie,
- staż z rejsów morskich (minimum 150h).

 

Jacht: Bavaria Cruiser 36 (2013)

Szkolenie realizujemy na pełnomorskim jachcie Bavaria Cruiser 36. Jachty Bavaria od lat cieszą się bardzo dużym powodzeniem wśród osób czarterujących je na Bałtyku i Morzu Śródziemnym. Bardzo szybko zyskały miano jednostek bezpiecznych (AIS dwukierunkowy) i łatwych w manewrowaniu portowym. 

Dane techniczne:

Długość: 11.30 m
Szerokość: 3.67 m  
Pow. ożaglowania: 69 m2
Zanużenie: 1,95 m
Silnik:  18 KM
Ilość kabin: 3
Ilość koi: 8 
Zbiornik paliwoa: 150l
Zbiornik wody: 210l 

 

 

 

 

Rozpoczęcie i zakończenie szkolenia

Szkolenie rozpoczynamy w sobotę (13.06) w Marinie Gdynia o godzinie 12:00. Kończymy w sobotę (20.05) około godziny 12:00.

 

Organizator:

Centrum Wychowania Morskiego ZHP

Żeglarz i sternik jachtowy

Przygotowanie do kursu

Szkolenie teoretyczne w trakcie kursu obejmuje całą niezbędną wiedzę, niemniej  ze względu na dość intensywny charakter szkolenia zalecamy wcześniejszą naukę zagadnień teoretycznych. Polecamy pozycję zalecaną również przez Główną Komisję Szkolenia Polskiego Związku Żeglarskiego - podręcznik Żeglarz i sternik jachtowy z płytą CD.   

 

Szkolenie

Nasz kurs jest intensywny, gdyż chcemy Wam przekazać maksymalną dawkę praktycznej wiedzy i umiejętności niezbędnych przyszłym skipperom. Zaczynamy wcześnie rano szybkim śniadaniem i omówieniem bieżącego dnia. Wypływamy i do przerwy obiadowej ćwiczymy manewry na żaglach i na silniku. To najważniejsze elementy naszego szkolenia, dlatego pływania będzie bardzo dużo.

Przerwa obiadowa trwa około 1.5 godziny i pozwala zregenerować siły przed kolejną porcją manewrówki. Po obiedzie pływamy do kolacji, po której zwykle skupiamy się na wiedzy teoretycznej . Zdobytą w trakcie wykładów teorię będziecie mogli wykorzystać prowadząc nawigację w trakcie przelotów pomiędzy portami Zatoki Gdańskiej.

Program szkolenia:
Manewry na żaglach:
- zwrot przez sztag i rufę,
- odejście i dojście do nabrzeża,
- człowiek za burtą,
- stawanie w dryf. 


Manewry na silniku:
- odejście i dojście do nabrzeża,
- człowiek za burtą,
- zacieśnianie cyrkulacji,
- dojście i odejście od boi, 
- stawanie i zejście z kotwicy. 

Szkolenie teoretyczne:
- przepisy,
- wiadomości o jachtach morskich,
- teoria żeglowania,
- nawigacja,
- locja,
- meteorologia,
- sygnalizacja,
- ratownictwo.

 

Egzamin

Egzamin odbywa się ostatniego dnia kursu przed komisją egzaminacyjną PZŻ. Obejmuje on zarówno sprawdzian wiedzy teoretycznej jak i część manewrową na jachcie. 

Tomasz KosiewiczTomasz Kosiewicz

Zawodowy żeglarz. Miłośnik brytyjskiego podejścia do żeglarstwa a przede wszystkim szkoleń żeglarskich. Zakochany w pływach i morzach które poruszają się nie tylko w poziomie. Pływa na jachtach od 10 do 43 metrów. Jego kot i żona znają go niestety głównie ze zdjęcia :) Kapitan na żaglowcach Zawisza Czarny i Kapitan Borchardt.  

 

Uprawnienia:

 • Kapitan Jachtowy PZŻ,
 • Yachtmaster Offshore RYA,
 • Master of Yachts 200GT Offshore,
 • Kapitan Motorowodny PZMWiNW,
 • kurs radarowy z ARPA,
 • kurs STCW 95 (indywidualne techniki ratownicze, przeciwpożarowy, medyczny, bezpieczeństwo własne i odpowiedzialność wspólna),
 • SRC RYA, LRC UKE,
 • Cruising Instructor RYA,
 • Instruktor Żeglarstwa PZŻ,
 • SRC Assessor RYA,
 • Emergency First Response Certificate (certyfikat pierwszej pomocy).