WIEDZA
SRC - Licencje

LICENCJE

Jachtowe radio VHF jest podstawowym urządzeniem pozwalającym na kontakt z innymi jednostkami, portem czy służbami ratowniczymi w przypadku sytuacji zagrożenia życia. Jeśli planujecie zainstalować ją na jachcie, musicie spełnić kilka warunków.

Radio, które chcecie zainstalować, musi posiadać symbol CE stwierdzający, że zostało dopuszczone do użytku na terenie Unii Europejskiej. Sprzęt sprowadzany np. z USA może nie posiadać wszystkich kanałów lub wprowadzać zakłócenia w innym sprzęcie.

Kolejną rzeczą, którą musicie zrobić po zakupie radia, to uzyskać licencję radiową, czyli Ship Radio License. W Wielkiej Brytanii wydaje je Ofcom. Możecie wysłać aplikację pocztą (koszt 20£) lub darmowo przez stronę internetową. W Polsce zajmuje się tym Urząd Komunikacji Elektronicznej (koszt 82zł). Licencja jest ważna dożywotnio, ale trzeba ją odnawiać co 10 lat lub w przypadku zmiany sprzętu.

Ship Radio License obejmuje wszystkie urządzenia wysyłające fale radiowe:

  • radia stacjonarne (VHF, MF, HF)
  • ręczne radia VHF
  • EPIRB
  • SART
  • radar
  • AIS

Razem z wydaniem licencji zostaje przyznany unikalny znak wywoławczy, czyli Call-sign, np. SPS 2189. Pozostaje on z jednostką nawet przy zmianie właściciela. Jeśli nasze radio wyposażone jest w DSC, to otrzymamy również 9-cio cyfrowy numer MMSI (Maritime Mobile Service Identity). Pierwsze trzy cyfry odpowiadają krajowi, w którym urządzenie jest zarejestrowane, np. 232, 233, 234, 235 to numery brytyjskie, 261 to Polska. Numery zaczynające się od jednego zera, np. 023299999 to grupowe MMSI, dwa zera na początku to stacja brzegowa, np. 002325555.

 

Jeśli macie ochotę posiadać ręczny radiotelefon VHF, po zakupie również powinniście go zarejestrować. Różnica polega na tym iż licencja (Ship Portable License) wydawana jest na osobę a nie na jacht. Można dzięki temu korzystać z 'ręczniaka' na różnych jednostkach.

Do obsługi radia potrzebujecie jeszcze licencji operatora - Short Range Certyficate. Jeśli nie posiadacie licencji operatora, wolno wam używać radiotelefonu tylko pod bezpośrednim nadzorem uprawnionych osób.