WIEDZA
SRC - Epirb i Sart

EPIRB (Emergency Position Indicating Radio Beacon)

 Jest to mała, wodoodporna, zasilana własną baterią pława służąca do wzywania pomocy. EPIRB uaktywnia się w

epirbmomencie zalania wodą lub ręcznie. Przy pomocy nadajnika radiowego emituje identyfikator jednostki, swoją aktualną pozycję, datę i godzinę aktywacji, oraz emituje błyskające światło, pozwalając na odnalezienie przybliżonego miejsca katastrofy. Po włączeniu działa przez 48 godzin, cyklicznie nadając sygnał wzywania pomocy z aktualną pozycją. Obecnie najpopularniejszy jest model 406,025 MHz z GPS. Dzięki wbudowanemu odbiornikowi GPS, pozycja określana jest z dokładnością do 25m. 

Jeśli przypadkowo włączymy EPIRB, powinniśmy jak najszybciej powiadomić najbliższą stację SAR. Wolno nam go wyłączyć dopiero, kiedy dostaniemy na to zgodę. Nie wolno wyłączać bez potwierdzenia SAR (może to być odebrane jako zatonięcie jednostki razem z pławą EPIRB).
Po zakupie EPIRB należy zarejestrować w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej oraz dopisać go do Ship Radio License w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

 

cospas/sarsat

 

Radiopławę powinniśmy regularnie testować, nie częściej jednak niż raz na miesiąc. Na obudowie pławy znajdziemy przycisk TEST oraz opis procedury. Test nie powoduje wysłania sygnału alarmowego, sprawdza on jedynie działanie wewnętrznych podzespołów urządzenia.

 

 


SART (Search And Rescue Transponder)

sart

To małe urządzenie, które aktywowane jest przez promień radaru. Po aktywacji nadaje własne echo radarowe. Bateria wystarcza na 96 godzin czuwania i 8 godzin nadawania. Zasięg w przypadku statku to 5 mil, zaś samolot lecący na wysokości 1000m „zauważy” SART już z 30 mil. Pamiętajmy, aby w tratwie umieścić go najwyżej jak to możliwe.

 

 

Przy przypadkowym uruchomieniu należy niezwłocznie powiadomić najbliższą stację SAR, gdyż echo mogło być przechwycone przez przepływający statek.

 

SART

Z początku na ekranie widoczny jest rząd kropek, które w miarę zbliżania się do transpondera zmieniają się w łuki, a następnie w okręgi.